Autor: Petr Hovorka Akce 28. 4. 2020

Inspirativní počiny – vol. 12

Poslední díl letošního roku je tu. Když se ohlédnu zpět za končícím rokem 2018, vidím tolik dobré práce, které firmy (na sobě) udělaly... A i když k těm inspirativním po-činům někdy ve firmách vede tlak vyplývající z nedostatku lidí, a ne osvícené rozhodnutí o změně přístupu ke spolupráci s lidmi (zaměstnanci), mám z toho velkou radost. A těší mě, že k té změně k lepším, srozumitelnějším, a ještě úspěšnějším firmám, můžeme v BrandBakers také trochu přispět.

O čem se tedy v posledním vydání v tomto roce dočtete? Náborovém pexesu a omalovánkách, které si vymysleli sami zaměstnanci; firmě, ve které jsou zaměstnanci partnery; originálním představení EVP formou blog článku; státním úřadu, který se umí představit jako zaměstnavatel na Instagramu; přednášce o základech budování značky, která stojí za to a v neposlední řadě o podcastu s rozhovory z oblasti personalistiky. Užijte si to. A budete-li přemýšlet, zdali byste něco z toho mohli použít ve vaší firmě, udělejte pro mě něco – neříkejte, že to nejde, ani v duchu si to neříkejte – raději si řekněte, že to zatím neumíte. Necháte si dveře otevřené a jednou to přijde ;-)

 

Náborové pexeso a omalovánky

Už jste někdy viděli něco takového – náborové pexeso a omalovánky? Co je na tom – i kandidáti si chtějí hrát. Dělám si legraci. Ne přímo kandidáti, ale jejich děti. Když máte jako cílovou skupinu kandidátů na pozici operátor výroby a technický inženýr muže ve věku 30 až 40 let, dá se rozumně předpokládat, že budou mít malé děti. A ty si rády omalovávají nebo hrají pexeso. To se pak ta brožura o firmě s nabídkou práce, společně s malým dárkem pro děti, rozdává sama, a s radostí. Můžu vám prozradit, že jsme obojí před lety vyrobili pro Modřické IFE CZ, ale ani jedno z toho jsme nevymysleli. S nápadem přišli sami zaměstnanci, když jsme se jich zeptali, co by jim pomohlo při doporučování. Malé věci – vytisknout pexeso a omalovánky stojí koruny – velký rozdíl. Podařilo se nám zvednout procento nově příchozích zaměstnanců na doporučení z 30 na téměř 50 %. Klíčem k úspěchu je naslouchání vlastním lidem (zaměstnancům).

http://www.brandbakers.cz/primo_z_pece/clanek/291

 

Zaměstnanci jako partneři

Musí to být fajn pocit, když s vámi od začátku firma komunikujeme jako s partnery, co říkáte? Jasně, nesmí zůstat pouze u toho oslovování, souhlas. Na druhé straně, jsem celou bytostí přesvědčen, že co na jazyku, to na mysli. Tedy, že jaká slova používáme, utváří naši (firemní) kulturu a nás samotné, naše činy. Jen se podívejte na kulturu naší politické scény – kunda sem kunda tam –, která prosakuje ke všem lidem. Už mnoho let se snažím tuto věc vysvětlovat. Pořád ale ve slovníku zůstávají slova jako lidské zdroje, pohovor (dokážete si představit, že se svým partnerem povedete pohovor?) či řadoví zaměstnanci. Není se co divit. I na věhlasné VŠE se základní literatura pro budoucí personalisty jmenuje Řízení lidských zdrojů. No to se pak nedivte, že mám radost z tak malých věcí, jakými jsou používaná slova. I celá nabídka Starbucksu pro zaměstnance pak na mě působí o něco lépe.

https://starbucks.jobs.cz/

 

38 důvodů proč jít do Bistra

Originálně (a zatraceně jednoduše) pojali představení svého évépé ve firmě Bistro Social. Zeptali se svých zaměstnanců a dostali celkem 38 důvodů, proč u nich lidé pracují. Všechno sepsali do jednoho článku s reportážními fotografiemi. Pro zachování maximální autentičnosti nechali vše v původním znění, pouze komentář doplnil šéf Ondřej. A proč tedy u nich lidé pracují? Vybírám namátkou několik důvodů s popisem: Gastroporno – občas kolegové přes víkend napečou sladkosti a donesou do kanclu; Flexibilita – nejdůležitější je stihnout svoji práci (a spokojenost klienta), ne být v práci od 9 do 6; Přístup k práci – slovo “šéf” znamená člověk, co tě podrží, zastane se tě a má víc zkušeností, ne despota, co nerozumí tvé práci nebo; Výsledky – máš klienty, se kterými máš možnost zkoušet nové věci a tak se rozvíjet. Zbytek si projděte sami.
 

https://www.bistrosocial.cz/blog/2018-10-24-40-duvodu-proc-pracovat-v-bistro-social

 

ÚZSVM

Ty voe, co je to za „firmu“, říkal jsem si, když jsem poprvé uviděl zkratku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ale pozor – tento úřad se přihlásil do soutěže Instagram Awards a dokázal v ní bodovat. Jasně ukázal, že i státní úřad může být organizace, které se umí představit prostřednictvím svých lidí na trhu práce. Nejenže si na jejich instagramovém profilu prohlédnete, jaký majetek státu tento úřad spravuje, ale seznámíte se také s jednotlivými zaměstnanci, celými týmy, firemními akcemi. Najednou jsem se prostě dozvěděl, že tento úřad existuje a že v něm zřejmě pracují milí, vtipní lidé, kteří mají zřejmě zajímavou práci. Úřade, klobouk dolů.

https://www.instagram.com/uzsvm/

 

Jak pomůže brandbuilding vaší značce

Karel Mindless Novotný to zase jednou hezky vyšvihl – mám na mysli jeho přednášku na MasterGate Ecommerce Summit na téma základů systematického budování značky. Zabralo mu to jen 48 minut – a ty stojí za to. Opsal jsem si od něj například vzorec značky: opakování + uspokojení = očekávání –> relevantní –> odlišení nebo také citát Steva Jobse „How do you want to sell something you cannot describe with one simple sentence?“. Karel také popisuje své tři základní otázky, kterými můžeme popsat 80 % své značky: Kdo – kdo jsem, v co ne/věřím, Co – co děláme, co umím, v čem vynikám, Na co – čím prospívám, komu prospívám, jak mě lidé vnímají. Dobrá práce Karle!

https://youtu.be/8SPEGzTF6T8

 

Personalistika ZET do našich uší

S podcasty se v tomto roce roztrhl pytel. Kromě mé stálice The Employer Branding Podcast by Link Humans jsem začal v tomto roce poslouchat také Proti proudu. Chci vás ale upozornit na podcast s názvem Personalistika ZET. Tyto rozhovory jsou zaměřeny na oblast human relations a dělají je kluci z Českého trhu práce – Štěpán Bartyzal a Jirka Landovský a dělají je srdcem. Takže jestli trávíte dlouhé cesty za volantem nebo neradi čtete, nalaďte si tento podcast. Můžete si například poslechnout Jana Blehu, komunitního manažera Kiwi.com, hovořícího o tématu komunikace s interní komunitou ajťáků, Marka Premuse z Alzy, který hovoří o nutnosti vzdělávání zaměstnanců nebo Michala Tomana z Engage Advisory, který říká, že kandidáta je celkem jednoduché najít, těžké je ho ale získat – a co s tím dělat. Těch dílů kluci už natočili kolem 50, takže je opravdu z čeho vybírat.

https://news.youradio.cz/temata/tag/7227

 

Na závěr jsem se zamyslel – auu, co bylo největší inspirací tohoto roku pro mě. A zjistil jsem, že toho nebylo vůbec málo. A to jsem určitě na druhou polovinu věcí zapomněl. Řadím je náhodně za sebou.

  1. nejlepší knížka o budování značky zaměstnavatele uvnitř společností ­– Výhoda z pera Patricka Lencioniho,
  2. o jeden světelný rok vyladěné komunikační strategie – ty vám bohužel nemůžu ukázat a jak bych rád –, které pomáhají našim klientům vytvářet atraktivní a smysluplnou komunikaci uvnitř a vně firem, vznikající pod taktovkou parťáka Jirky Landy,
  3. nový studentský veletrh Kariérní pouť z dílny Skondra – na kterém jsem viděl se potit významné české firmy a přemýšlet o své nabídce a firemní kultuře,
  4. nahlédnutí pod pokličku do detailu promakané firemní kultury Decathlonu díky sporťákovi Jirkovi Matějovskému,
  5. první pořádný náborový časopis v České republice a veškerá komunikace společnosti EY, kterou vytvářel a usměrňoval pekařský kolega Ondra Pokorný,
  6. obsah komunikace, který pomáhá řidičům kamiónů a na kterém se podílí samotní řidiči ve firmě MOSS Logistics pod taktovkou Evy Ondrůjové,
  7. bez výjimky všichni řečníci a jejich přednášky na konferenci Employer Branding Experience 2018 si zaslouží uznání za nadšení a odvahu sdílet své zkušenosti,
  8. moje žena a kluci, bez kterých bych neměl takovou energii zas a znovu nořit se do firem a jejich příběhů.

A jaké po-činy z tohoto ranku inspirovaly v tomto roce vás? Napište, dejte vědět. Sharing is caring. Krásný předvánoční čas a hodně inspirativních po-činů.

 

Dále si přečtěte:

1. Jak zapojit řidiče kamionů do tvorby obsahu

2.I velké firmy se dají rozhýbat

3.Cože – čísla, měření a byznys v HR?!

4.Postřehy ze Zaměstnavatele roku

5.S Vojtěchem Dlouhým o chatbotech v personalistice

 

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.