Cesta s EY už i na papíře svázaném véjedničkou

Cesta s EY už i na papíře svázaném véjedničkou

12. 3. 2018
Ondřej Pokorný
ondrej.pokorny@brandbakers.cz

 

Tagy: Případovky,


Bez obálky čítá čtyřicet stran. S obálkou o čtyři víc. Měří a váží tak akorát, aby se ohnutý vešel do kapsy u kalhot a neudělal v ní díru. Sešitý je vazbou V1. Čerpá ze stávající HR marketingové komunikace se studenty a snad ji i rozvíjí. Obsahuje informace o lidech, kteří ve firmě pracují, zmiňuje projekty i trendy, o nichž je dobré vědět, a pokusili jsme se v něm i tak nějak nenásilně prodat nabídku absolventům vysokých škol. Náborový časopis Cesta s EY (s podtitulem Čtení pro lidi, kteří chtějí dělat věci, co mají smysl) je na světě.

Přibližně před rokem jsem uhnětl článek o tom, jak jsme pro EY vytvářeli kariérní web zaměřený na studenty. Krok za krokem jsem v něm popsal, jak jsme skládali dohromady obsah, malovali wireframe, designovali a kódovali.

Potřeba přivést každý rok do firmy na sto absolventů, tedy jakýsi HR marketingový kontext, se nezměnila. Tentokrát jsme však od klienta dostali možnost připravit offline materiál – náborový časopis. EY totiž často vyráží na kariérní veletrhy na školy, případně zve studenty na různé workshopy, proto není od věci, aby si z osobního kontaktu se zaměstnanci odnesli na doma i doplňující informace, které firmu ještě víc představí, ale hlavně budou nějak inspirovat a snad i trochu bavit.

Udělejte si přehled o cílovce

Cílovým čtenářem našeho časáku jsme nikoli překvapivě stanovili studenty vysokých škol a čerstvé absolventy (nepřímo i současné zaměstnance firmy). Chtěli jsme přiblížit EY jako jejich potenciálního zaměstnavatele, proto jsme nejprve dali dohromady všechny relevantní informace, které o vysokoškolácích známe. Ujasnili jsme si, co jim chceme v časopise předložit, jakou formou i jakým jazykem.

Rozhodli jsme se o nabídce EY informovat tak nějak mimochodem a nervat do každého odstavce lacinou výzvu „Nastupte k nám do firmy“, protože tento typ cílovky punčovým řezem neopijete. Ačkoli se dnes říká, že dorostenci (text píše čerstvý třicátník, tak mu to, prosím, odpusťte) dnes už tolik nečtou, ujasnili jsme si, že pro potenciálního kandidáta o práci v poradenské firmě Velké čtyřky by ani obsáhlejší text – pokud v sobě má zajímavou myšlenku – neměl být problém. Obzvlášť, když se ho podaří napsat stylem, který je pro studenty přirozený a nepůsobí jako výroční zpráva pro akcionáře.

Zjistěte, co už máte k dispozici, a doplňte to vlastním obsahem

Jako rozumný rozsah časopisu jsme si stanovili 40 stran (tloušťka, která ještě jde ohnout do kalhot, když student dostane na veletrhu celý štos materiálů od různých firem). Důkladně jsme prozkoumali online archivy globálního EY, které jsou pravidelně zásobovány kvalitním obsahem, jež vzniká různě po světě. Našli jsme řadu materiálů, které jsme se rozhodli využít (cynik by řekl recyklace, pragmatik použije obrat „dali jsme materiálům nový účel“), a promíchali jsme je s texty, jež jsme postupně vytvořili. Vznikl česko-anglický mix (proč globální články překládat do angličtiny, když je to pro cílovku v podstatě úřední jazyk), který zahrnuje například následující témata:

  • přiblížili jsme spolupráci poradenské firmy se start-upy
  • vyzpovídali jsme zkušené konzultanty ohledně proměn consultingu
  • převzali jsme text o zdanění 3D tisku nebo vývoji autonomních vozidel
  • napsali zprávu o zahraniční stáži v Karibiku
  • sestavili mapu kanceláří a blízkých zajímavostí v centru Prahy
  • upozornili na jednotlivá oddělení, která v EY fungují, a zdůraznili roli technologií
  • představili „nepracovní“ život konzultantů a vůbec atmosféru ve firmě

K těmto tématům jsme opatrně namíchali informace o nabídce EY jako zaměstnavatele – možnosti stáže, benefity, výše platu, kariérní růst atd. Stranou jsme nenechali ani propojení časopisu s webem – alespoň tím, že na web na několika místech odkazujeme (aktuální data workshopů) nebo upozorňujeme na existenci blogu, kterému se klient v online prostředí věnuje.

Design – obsah, vejce – slepice

Zvolili jsme pro časopis formát atypické A4 a vyšli jsme s korporátního design manuálu. Do designu jsme se pustili souběžně s vytvářením obsahu. Několikrát jsme se tím dostali do zapeklité situace, kdy jsme potřebovali připravit rozhovor nebo článek o délce neznámé, protože jsme ještě neměli ujasněno, jak budou příslušné stránky nadesignované (a obráceně nešlo jen tak rychle designovat, protože ještě nebylo jasné, jak budou texty dlouhé).

Postupně jsme ale jednotlivé neznámé nahrazovali za celkem funkční pracovní verzi časáku. Původní odhad, že to celé při maximálním nasazení zvládneme za cca měsíc, jsme přehodnotili, práci rozložili v čase, pilovali detaily a přibližně za čtvrt roku jsme byli připravení na korektury různého druhu (autorizace rozhovorů, citací, fotek, jazyková korektura atd.), výběr papíru, tisk a meditaci (je zřejmě potřeba se smířit s tím, že bez šotků a překlepů se jakýkoli print nikdy připravit nepodaří).

Klient už papírovou verzi Cesty s EY rozdává na veletrzích, tak věříme, že bude mít mezi studenty, absolventy (i zaměstnanci) úspěch a pomůže jim lépe pochopit, kdo to je EY a proč by to měli po škole zkusit právě tam.

 

<<< zpět

comments powered by Disqus

<<< zpět