Autor: Petr Hovorka Tipy 31. 7. 2021

Výkonnost firem a duše(v)ní zdraví zaměstnanců

Tento článek jsem napsal jako neúplný přepis přednášky kolegyně Magdy Hájkové na konferenci Jak koronavirová krize změnila situaci na trhu práce. Magda, jako HR interim manažerka a praktikující psychoterapeutka, má k tomuto tématu co říct. Stačí, když sdílí své zkušenosti z firem, pro které pracuje, a ve kterých se i díky ní, staví k tématu duševního zdraví čelem a prakticky. V mých očích odpadlo její přednáškou spoustu balastu a omáčky, které se v posledních měsících navařilo více než dost. No, posuďte sami.

Současná situace

Podle statistik Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech se ztrojnásobil počet depresivních pacientů a rovněž se ztrojnásobil počet sebevražd. Dopad na dospělou populaci je velký. Lidé se cítí pod tlakem. Těžké chvíle zažívají maminky, které jsou nyní najednou (ještě) ve více rolích. Zároveň těžké chvíle zažívají nováčci přicházející do firem, kde na ně teď nikdo moc nečeká. Onboarding je složitý. A tak se není co divit, že pandemie dopadá na výkonnost firem i z této strany.

Pro názornost začala Magda od nešvarů, které se ve firmách (bohužel) také dějí a které přispívají k pravému opaku.

Co dělají ve firmách, kde své zaměstnance dusí:

  • Hodně srovnávají. A dělají to tak, aby z toho zaměstnanec nevyplýval moc dobře.
  • Šéfové jsou nedostupní, neberou telefon, jsou někde jinde.
  • Baví se především o tom, co je na prd, co strašného zase říkali ve zprávách. Šíří paniku.
  • Nedávají zaměstnancům zpětnou vazbu, ani o jejich chování, ani o jejich výsledcích.
  • Naopak, dávají lidem vysoké cíle, ideálně takové, kterých nejsou schopni dosáhnout.
  • Zaměřují se čistě na hašení požárů a neřeší vůbec budoucnost.

Tohle jsou zaručené rady, jak zaměstnance trochu po/dusit. Nyní se pojďme podívat na opačnou stranu, jak můžeme lidem pomoct s jejich duševním zdravím.

IN-spirace I IN-formace I IN-terakce I IM-provizace

Podle názoru Magdy, je hlavní rolí HR, v této době, zůstat pevně uvnitř, v dění firmy, v obraze. Přinášet zaměstnancům inspiraci, relevantní informace, podporovat interakce mezi lidmi obecně a také se nebát trochu improvizovat, zkoušet nové věci. Pro všechny je to nové, a tak je v pořádku si s tím trochu hrát.

A už přišel čas na inspiraci, jak se dívat na zvyšování oddolnosti lidí. Tipy rozdělila biosynteticky, tedy na podporu: 1) mysli, 2) emocí, 3) těla a 4) vztahů. Chtěla účastníky podpořit v tom, že stačí malé věci, jakákoli malá intervence, aby zlepšili zdraví lidí. Protože systém lidí je propojený a když se zlepší jedna oblast, zlepší se i ty další.

Mysl

  1. Přinášejte pozitivní zprávy – komunikujte to, co se daří, to, co funguje. Mění nám to perspektivu a zvyšuje naši odolnost.
  2. Podporujte to, aby firma měla a jasně komunikovala svou vizi a další směřování. Lidé teď často cítí nejistotu. Dejte si s tím práci, i v této době. Poskytuje to lidem kotvu.
  3. Uzavírejte všechny pracovní témata. Může to být i nějakým drobným rituálem. V jedné firmě v Mikulově, se kterou Magda spolupracuje, posílá ředitel každý týden zprávu „podařilo se“. Tím se lidem uleví, odškrtnou si to, vyplaví se jim hormony štěstí.
  4. Můžete také podporovat rozvoj vedoucích v oblasti, co oni sami mohou udělat pro sebe nebo jak o tom můžou přemýšlet u svých podřízených.

Emoce

  1. Oceňujte se navzájem. Může to zprvu znít a vypadat trochu násilně, ale v praxi to má velký dopad na tým a posílení vztahů v týmu. Když dáte lidem čas, tak vždy vymyslí něco autentického. Zkuste to. Tady jsou příklady vět, které můžete použít: Oceňuji na tobě…, Líbí se mi, když…, Vážím si na vás…, V minulém týdnu jsi udělal… a díky tomu…
  2. Kamarádka Magdy na den poezie vymyslela a poslala každému kolegovi básničku. Tohle je jedna z nich: „Kamaráda Tomáše, děsně koušou kamaše. Je si celkem jist, že ho chtějí sníst.“ Jsou to malé věci, které vyvolávají u lidí hezké emoce.
  3. Další její známá nastražila fotopast na sokola, který nakladl vajíčka a sleduje, co se s nimi děje, jak se příroda o sebe stará. Schválně se podívejte.
  4. Když se bavila s kolegyní, co ji nyní pomáhá nejvíce, říkala mi, že ji stačí, když ji někdo vyslechne, když má možnost s někým sdílet.

Tělo

  1. Zaveďte nějakou sportovní výzvu. Třeba do práce na kole je nyní populární. V Mikulově začali dělat takové sbírání kešek, které nastražili kolegové z firmy. Stala se z toho rodinná sportovní aktivita s dětmi.
  2. V brněnském Esoxu dělali ranní 10minutové sportovní relaxace, spíše s kolegyněmi, kolegové na to moc nebyli. Aby se naladili a přesměrovali pozornost na pozitivní věci.
  3. Poskytujte zaměstnancům dobrou stravu nebo alespoň nějakou osvětu o tom, co můžou jíst. Protože i strava hraje velkou roli, i pro duševní zdraví.
  4. A malá věc, známá všem: Usmívejte se. Třeba i násilně. Má to dopad na vaše emoce. Začnete se cítit lépe. A pak se začnete usmívat i nenásilně.

Vztahy

  1. Zaveďte třeba společnou sportovní výzvu v týmech. V ESOXu zavedli týmovou výzvu, lidi sbírají různé kilometry a hodiny a pak s tím mohou naložit charitativně.
  2. Můžete také zkusit společné sázení, chvíli se hrabat v hlíně. Je to něco, co lidi uzemňuje a podporuje dobrou náladu.
  3. Pomožte ostatním, vezměte pytle a uklidťe okolí.
  4. Zapojujte lidi do debaty. Přizvěte lidi k sobě na diskusi o různých tématech. Obzlášť v době, kdy si lidi nemůžou sednou k jednomu stolu, zůstávají otevřené různé křivdy. Pomáhá to čistit vztahy.
  5. Pro nové zaměstnance připravte medailonky zaměstnanců, aby se mohli více a rychleji seznámit s ostatními, například prostřednictvím videa.

Celou přednášku Magda uzavřela slovy: „Určitě bychom společně přišli ještě na dalších desettisíc věcí, které bychom mohli dělat. Tohle byla jen taková malá inspirace. Přeji vám hodně štěstí a hlavně zdraví.“

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.